ЕК: Жалиме што Србите во Косово не можеа да гласаат на референдумот

Европската Комисија денеска изрази жалење што Србите кои живеат во Косово не беа во можност да гласаат на вчерашниот референдум и повика двете страни да изнајдат решение, јави дописничката на МИА од Брисел.Српските граѓани вчера гласаа на референдум за уставни измени поврзани за реформите во судството потребни за членство во ЕУ, но косовскиот парламент претходно донесе резолуција со која им се забранува на етничките Срби кои живеат на косовска територија да излезат да гласаат.

Европската Комисија денеска преку портпаролот Петер Стано изрази жалење.

– Позицијата на ЕУ е јасна дека сите Срби кои можат да гласаат требаше да ја имаат таа можност и жалиме што не беше возможно да се изведе оваа операција со олеснување на ОБСЕ, вакви операции имало и во минатото. Ова е навистина жално, но потребна беше согласност од двете страни за да биде изводливо, изјави Стано.

Комисијата ги повика двете страни што е можно побрзо да седнат на преговарачка маса и да се договорат за модалитетите за учество на Србите во Косово на следните избори кои ќе се одржат на почетокот на април оваа година.

Европската унија уверува дека иако нема средби на високо ниво во рамките на Дијалогот помеѓу Белград и Приштина „тој сѐ уште е жив“.

– Постојано сме ангажирани со двете страни, но не ги користиме медиумите за пораки, има избори во април и сакаме решение пред изборите, но ќе ги задржиме роковите во рамките на нашата дискретна комуникација со партнерите, додаде Стано.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...