Анкета: Половина од Грците сметаат дека земјата оди во погрешна насока

Над половина Грци (53 отсто) сметаа дека земјата оди во погрешна насока, а речиси четворица од десет, односно 39 проценти велат дека се движи во правилна насока, додека, пак, пандемијата и понатаму е главниот проблем за Грците, а веднаш потоа следи економијата и поскапувањето, според резултатите од истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата „Metron Analysis“ за телевизијата „Мега“, јави дописничката на МИА од Атина.Во однос на пандемијата шест од десет анкетирани рекле дека најлошото поминало, а 30 отсто сметаат дека најлошото следува.

Од анкетираните 82 проценти се вакцинирани, 21 отсто прележале Ковид-19, а од нив, 19 проценти веќе се вакцинирани.

Вакцините се безбедни за 65 проценти од испитаниците, наспроти двајца од десет кои сметаат дека се небезбедни.

На политичката сцена, Нова демократија и понатаму е прва политичка сила во земјата, следува СИРИЗА, а на третото место е Движење на промена, која има зголемен рејтинг по изборот на новиот лидер.

Истражувањето на јавното мислење од агенцијата „Metron Analysis“ за телевизијата „Мега“ било спроведено од 12. до 18 јануари 2022 година со анкетирани 1.306 граѓани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Тато, да не спиеш?
- Не! Кажи што сакаш.
- Дај ми 200 денари за во град,
- Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

* * *
Се јавува плавуша во Авиоимпекс:
- Се извинувам,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1882.- Германскиот бактериолог Роберт Кох...
1905.- Во Велес е роден Стефан Гајдов,...
1972.- Во Москва е потпишан договор меѓу САД и...
1994.- Весникот на албански јазик "Флака е...