Србија не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

Србија е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ од Западен Балкан што не ја усогласила одлуката на Советот на ЕУ за спроведување на посебни мерки во борбата против тероризмот, јави БЕТА.Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел објави дека на 18 јули 2022 година Советот на ЕУ ја усвоил Одлуката 2022/1241, со која се укинува претходната одлука на Советот и се ажурира списокот на лица, групи и субјекти на кои се применуваат посебни мерки во борбата против тероризмот.

Србија е единствената земја-кандидат за членство во ЕУ на Западен Балкан која не ги почитуваше четирите одлуки за рестриктивни мерки донесени од Советот на ЕУ во јули поради Украина, како и со одлуката на Советот на ЕУ за рестриктивни мерки против Иран донесена во јуни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си биле американец, французин и Трпе.
Американецот се фали.
-Мојата жена е лавица!
-А мојата е тигрица , рекол французот
-И мојата жена не е човек,рекол Трпе!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
1571.- Шпанската морнарица кај Лепанта во...
1849.- Во Балтимор умре Едгар Алан По,...
1879.- Британските трупи извршија инвазија врз...
1885.- Во Копенхаген е роден Нилс Хенрик Давид...