Ципрас: Пред заканите за нашиот национален суверенитет и суверени права, сите сме обединети

Ердгоан да знае наспроти него е целиот грчки народ, пред заканите за нашиот национален суверенитет и суверените права, сите сме обединети, порача лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас во интервјуто за телевизијата „Антена“, јави дописничката на МИА од Атина.Говорејќи за односите со Турција и ставовите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Ципрас истакна дека тоа што „националниот фронт е нескршлив против турската провокација, не значи дека во внатрешноста нема демократски дијалог“ и СИРИЗА ќе продолжи со критиките „за надворешната политика која се покажува како опасна“.

-Потребно е да бидеме смирени во однос на реторичките испади на Ердоган. Не е првпат да гледаме слични тврдења, но првпат гледаме толку голема тензија во оваа реторика. Да бидеме смирени и одлучни. И добро е сите да знаеме секако и грчкиот народ, но и оние кои не слушаат и го преведуваат на други јазици ова што го кажуваме, дека пред заканите за нашиот национален суверенитет и суверените права, сите сме обединети. А Ердоган наспроти него нема еден слаб и во заминување премиер, туку го има целиот грчки народ. Нека го знае ова, истакна Ципрас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...