Брнабиќ: Хрватска покажа дека е отворено непријателска кон Србија

Мандатарката за состав на новата српска влада, Ана Брнабиќ денеска изјави дека Хрватска со барањето да спречи увоз на руска нафта преку Јанаф покажа дека е „отворено непријателска“ кон Србија, јави српската новинска агенција Бета.– Единствениот нафтовод на кој сме поврзани, за жал, минува низ Хрватска. Таа покажа дека е небезбеден партнер, небезбеден снабдувач и дека ја користи енергијата за политички цели, изјави Брнабиќ за ТВ Прва, нагласувајќи дека Србија платила за користење на тој гасовод.

На прашањето дали Србија ќе мора да ја преземе сопственоста на Нафтената индустрија на Србија (НИС), како што се шпекулираше, таа рече дека и денеска се шпекулира.

– Тоа е една од отворените опции, но засега таквото сценарио не се оствари бидејќи НИС во моментов нема проблем, посочи Брнабиќ.

Одговарајќи дали ќе има последици доколку не се воведат санкции кон Русија, таа посочи дека Србија е во „специфична ситуација“ бидејќи била жртва на агресија и заземање на дел од државата и дека би било цинично и неправедно ако нема разбирање за таа позиција.

– Немаме закани, има притисоци, засега прилично добро се справуваме. Успеавме да бидеме единствената земја на европскиот континент што не воведе санкции кон Русија, успеавме, наведе Брнабиќ.

Таа посочи дека „Србија не се откажува од својот европски пат, таа е нашата природна средина и покрај проблемите што ги има“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...