Дачиќ: Курти „воведе некои негови Срби“ во Владата на Косово

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска, реагирајќи на назначувањето на Ненад Рашиќ за министер во Владата на Косово, изјави дека премиерот на таа влада Албин Курти, „вовел некои од своите Срби за да се остварат големоалбанските цели“.– Она што го направи Курти е апсолутно спротивно на духот на дијалогот и она што беше кажано во тој бриселски дијалог. Целта отсекогаш била Србите да учествуваат во институциите, затоа и се водеше дијалогот, за да учествуваат Србите кои имаат поддршка од Србите од Косово и Метохија … Тој внесе некои негови Срби во Владата за да ги реализира големоалбанските цели“, рече Дачиќ во гостување на ТВ Пинк.

Според него, Курти најавил избори за декември во општините каде што советниците поднеле оставки и дека тоа е „нов датум за конфликти“, пренесе Бета.

Дачиќ рече дека Курти е „незрел политичар кој со своите потези сака да го дестабилизира целиот регион“ и го нарече терорист. Политиката на Курти, како што рече, е „политика на конфликт, додека простапот на Србија е предвидлив и секогаш се почитува договореното“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Што им прави Кина на земјите што го признаваат Тајван?
- Џипсо ги прави.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Нов Зеланд
1564.- Роден е англискиот писател Кристофер...
1665.- Родена е англиската кралица Ана, која...
1685.- Умре англискиот крал Чарлс Втори Стјуарт,...