Албански медиуми: Убиството на Вања и Лиридона „ужас потпомогнат од најблиските за интерес“

Албанските медиуми, без исклучок, кои и претходно информираа за случвањата околу исчезнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска, информираат опширно и за последните случувања.„Ужас предизвикан од најблиските“, медиумите ги нарекуваат двете убиства што деновиве ја разбрануваа пошироката јавност во регионот, тоа на Лиридона Адемај (32), од Косово, мајка на две деца, чие убиство го нарачал нејзиниот сопруг за 30 илјади евра и која беше егзекутрана пред очите на децата, а во присуство на сопругот, со цел да добие милионски износ на средства од осигурувањето. И за случајот со Вања „никаков паричен интерес не може да го оправда однесувањето на таткото“, пишуваат албанските медуми.

„Исчезнатото девојче во Скопје пронајдено мртво“, „Во грозоморниот чин вмешан и таткото“, „Настан кој ја вознемири јавноста во поширокиот регион заврши трагично“ се дел од насловите на информациите кои ги пренесуваат медиуми.

-Настанот што ја шокираше јавноста во Северна Македонија и пошироко, доби завршница од која многумина стравуваа. Сомнежите на полицијата товари повеќе од 5 лица, од кои тројца веќе се во притвор. Скопското обвинителство соопшти дека на распит е и таткото на убиеното девојче, чија смрт е трагедија за семејството но и нејзините соученици и сите граѓани, наведува Топ чанел.Медиумите ги пренесуваат и изјавите на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, при тоа оценувајќи дека полицијата покажала висока ефикасност во расветлувањето на случајот.

-Полицијата ќе направи се за да се изведе пред лицето на правдата главниот сторител на делото. Станува збор за лицето со иницијали Љ.П од Скопје, надалеку познат како водач на политичката партија „Десна“. Ќе направиме се овој човек или овој монструм штом стапне на нашата земја да биде изведен пред лицето на правдата, рече Спасовски.

Според Спасовски, наведуваат медиумите, мотивот за двете убиства, на девојчето и жител на Велес е од личен интерес.

Медиумите го пренесуваат и целиот тек на грабнувањето на Вања, повикувајќи се на изјавите на македонските надлежни органи.

-Шокантно, трагедија, ужас, исчезнатото 14-годишно девојче во Скопје е пронајдено убиено. Во случајот вмешан и таткото на девојчето, кој помогнал во киднапирањето, а потоа пријавил негово исчезнување. Она што е пролематично е што тој се јавил во 11 часот или час по убистото на девојчето, наведува Ора њуз.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...