Хрватскиот претседател паднал по скали по говор во Србија

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ паднал по скали по говор во српскиот град Суботица, а од потешки повреди го спасил претседателот на Србија, Борис Тадиќ, пишува српскиот весник “Прес“, пренесува Нетпрес.

Јосиповиќ бил во Суботица по повод прослава на 20 години од Демократската заедница на војвоѓанските Хрвати. Тој ги поздравувал присутните, кои му ракоплескале, а наместо во скалите тој гледал во насобраните луѓе и симнувајќи се, утнал едно скалило, се сопнал и паднал. Прв притрчал да му помогне српскиот претседател Борис Тадиќ. Го подигнал, а овој си ги избришал рацете и се симнал од бината.

“Изгледаше страшно кога Јосиповиќ, одеднаш, во момент на ефорија и смеење, се струполи на земја. Но, тој стана се насмевна и рече дека се’ е во ред“, раскажал за весникот очевидец на немилиот настан.

Инаку, обезбедувањето во Србија било подигнато на највисоко ниво за посетата на хрватскиот претседател, а за неговата безбедност се грижеле дури 1.500 полицајци и припадници на безбедносните служби.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...