Хрватска ќе бара да и биде предаден Хаџиќ

Загреб, 21 јули 2011 (МИА) - Хрватскиот премиер Јадранска Косор изјави дека е логично Хрватска да побара да и биде предаден Горан Хаџиќ, ако се земе предвид фактот дека тој веќе има две пресуди во оваа земја, а против него е покренато уште едно обвинение.

- Факт е дека тој треба да му биде предаден на Хашкиот трибунал, но во консултации со Трибуналот, Обвинителството и хрватското Министерство за правда ќе видиме што е најреално, рече Косор синоќа по владината седница, која ја свика веднаш по завршувањето на официјалната посета на Полска.

- Ќе водиме сметка за интересите на Хрватска и на сите оние, кои веќе 20 години чекаат Хаџиќ да биде изведен пред суд, додаде Косор.

Хаџиќ беше осуден од Општинскиот суд во Осиек во 1999 година на осум години затвор за поттикнување на криминал, убиства, разурнување на католичка црква и минирање на несрпски куќи во Тен во 1991 и 1992 година, а во 1995 година Општинскиот суд во Шибеник го осуди на 20 години затвор поради напад во околината на градот.

Обвинителството во Вуковар покрена против Хаџиќ и уште 17 лица обвиненија за криминални активности во градот и за убиство на 1.292 лица од несрпска националност во Осиек, Вуковар, Винковци, Жупанија и Бјеловар во 1991 и 1992 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...