Дел од најбогатите луѓе во светот загубија 14 милијарди долари

Загубите на некои од најбогатите луѓе во светот според агенцијата Блумберг се проценети на повеќе од 14 милијарди долари.Поради пад на вредноста на акциите на азиските берзи предизвикани од трговската војна САД-Кина, богатството на најбогатиот човек во светот – основачот на Амазон, Џеф Безос, се намали за 2,3 милијарди долари.

Загуби меѓу 1,3 и 1,8 милијарди американски долари претрпеа и основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, ко-основачите на Гугл, Лери Пејџ и Сергеј Брин, еден од основачите на Оракл, Лери Елисон и директорот на инвестициската компанија Беркшир Хатавеј, Ворен Бафет.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, повеќепати наметна царини за голем број стоки произведени во Кина додека кинескиот лидер Си Џинпинг одговори со реципрочни мерки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Како плавуша може да ослаби 10 килограми?
- Ќе ја извади шминката.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1493.- На своето второ патување за Америка, на...
1600.- Роден е англискиот крал Чарлс I Стјуарт,...
1497.- Португалскиот морепловец Васко де Гама на...
1711.- Во селото Мишанинско, е роден Михаил...