ММФ: Пандемијата може да го зголеми економскиот јаз помеѓу половите

Пандемијата со новиот коронавирус би можело да го загрози напредокот што го постигнаа жените во последните три децении во намалувањето на економскиот јаз со мажите, истакна денеска извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.Таа додаде дека економскиот шок предизвикан од здравствената криза повеќе ги погоди жените отколку мажите, бидејќи поголем е бројот на вработени жени во погодените сектори – услужната индустрија, малопродажбата, туризмот и хотелиерството.

Во САД во периодот од апрл до јуни 2020 година зголемен е стапката на невработени жени за два процентни поени во споредба со мажите, се наведува во текстот на Георгиева, кој е потишан од уште тројца претставници на ММФ.

Според ММФ, жените имаат тенденција да работат 2,7 часа дневно повеќе од мажите од неплатените домашни работи.

Жените ги преземаа поголемиот број семејни обврски произлезени од мерките за изолација, како што беше затворањето на училиштата. По укинување на рестриктивните мерки на жените им треба повеќе време за пронаоѓање на нова работа, а девојите во голем број земји во развој принудени се да го напуштат училиштето за да го пополнат домашниот буџет.

ММФ предлага „добро осмислени политики можат да ги ублажат негативните ефекти од кризата врз жените“. Авторите на текстот ги посочуваат позитивните иницијативи во Австрија, Италија, Португалија и Словенија, каде е воведено законско право на (делумно) платено отсуство за родителите на деца под одредена возрастПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша во продавница.
- Добро утро, имате маргарин?
- Имаме "Добро утро"!
- Добро утро, имате маргарин!!?
- Имаме "Добро утро"!!!!!
- Добро утро, имате маргарин!!!!?
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...