Европски берзи: Внимателно тргување, во фокус се инфлаторни притисоци

На европските берзи утрово цените на акциите благо пораснаа, а тргувањето е претпазливо бидејќи се засилуваат инфлаторните притисоци, што може да ги наведе централните банки да ја заострат монетарната политика.Индексот STOXX 600 на водечките европски акции беше на благ плус во 9.30 часот и со тоа достигна ново највисоко ниво во историјата.

Лондонски FTSE индекс се намали за 0,25 отсто, на 7.308 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,09 отсто, на 16.262 поени, а париски CAC 0,10 отсто, на 7.159 поени.

Трендовите на инфлација се во фокусот на инвеститорите. Утрово беше објавено дека во Велика Британија потрошувачките цени во октомври пораснале за 4,2 отсто, најмногу во изминатите 10 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што е сличноста помеѓу Бураго количка и женски гради?
- И двете се наменети за деца, ама најчесто татковците си играат со нив.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1154.- Николас Брекспир, е првиот и единствен...
1547. - Во Севилја умре Херман Кортес, шпански...
1567. - Во Кремона е роден Клаудио Монтеверди,...
1642. - Умре Арман Жан ди Плеси Ришелје,...