Германија бара засилување на размената на разузнавачки информации во ЕУ

Берлин, 23 март 2016 (МИА) - Членките на ЕУ треба да ги засилат механизмите за размена на разузнавачки информации по нападите во Брисел, побара германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мазиер, јави дописникот на МИА од Берлин.

Мазиер смета дека службите за регистрација на мигранти и издавање на визи, полициските и разузнавачките агенции се уште не ги споделуваат соодветно информациите со кои располагаат.„Најважниот инструмент за превнција е информацијата. Треба да ги разменуваме информациите со кои што располагаме. Правилата за нашите лични податоци се главната пречка за споделување на информациите“, изјави Мазиер за јавната телевизија Це - Де - Еф.

Министерот објави дека и покрај нападите во Брисел, Германија не располага со директни закани за саботниот пријателски фудбалски натпревар меѓу Германија и Англија и тој ќе се одржи.

По нападите во Брисел, Германија ги зајакна мерките за безбедност на аеродромите и сообраќајните јазли како и на своите граници со Белгија, Холандија и Луксембург.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...