Меј: Ќе управувам со пријатели за успешен Брегзит

Лондон, 9 јуни 2017 (МИА) – Британската премиерка Тереза Меј изјави дека ќе состави нова влада која успешно ќе го спроведе Брегзит и покрај тоа што нејзината Конзервативна партија го загуби апсолутното мнозинство во парламентот по вчерашните избори.

- Во парламентот можам да сметам на поддршка од „пријателите“ од северноирската Демократска унионистичка партија, изјави Меј.

– Ќе продолжам да работам со нашите пријатели и сојузници, особено со Демократската унионистичка партија. Двете партии се во добри односи со години и тоа ми дава увереност дека ќе може да работам заедно во интерес на цела Велика Британија, изјави Меј по кусата средба со кралицата Елизабета Втора од која побара решение да формира нова влада.

- Преговорите за напуштање на ЕУ, Велика Британијаќе ги почне на 19 јуни, потенцира Меј.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...