Ердоган: Аја Софија ќе ја викаме џамија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повтори дека постои можност поранешната црква Света Софија во Истанбул, која моментално е музеј, да ја преименува во џамија.Тој во емисија на телевизијата А Хабер синоќа рече дека „дошло време“ поранешната базилика да стане џамија. Ердоган исто така оцени дека трансформацијата на црквата во музеј „била голема грешка“.

– Нејзиниот статус на музеј ќе биде повлечен. Аја Софија ќе ја викаме џамија, порача Ердоган.

Ердоган, исто така, во понеделникот во телевизиско интервју на прашање за музејот рече дека Света Софија може да биде преименувана во џамија.

Според претходните најави, постои можност Аја Софија да биде преименувана во џамија по локалните избори закажани за 31 март.

Претходно, шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос изјавата на турскиот претседател за пренамена на „Аја Софија“ во џамија ја оцени како навреда не само за христијаните, туку и на меѓународната заедница.

– Секој спор за овој статус не е само навреда за христијанските чувства, туку и навреда на меѓународната заедница и меѓународното право, рече Картугалос.

Византиската црква Света Софија е изградена во 537 година, а во џамија е претворена во 1453 година, за време на Отоманското царство. Потоа во 1935 година е претворена во музеј.

Аја Софија се наоѓа на списокот на светското културно наследство на Организацијата на Обединетите Нации за образование, култура и наука (УНЕСКО).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден човек доаѓа во едно село, среќава двајца селани на сред село и му се обраќа на едниот.
- Каде е кметот?
- Сее!
- Сее? Сред зима?
На тоа се надвоврзува другиот селанец:
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...