Ердоган го обвини Израел за тероризам

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го обвини Израел за тероризам, откако канцеларијата на турската новинска агенција Анадолија во Појасот Газа беше уништена за време на конфликтот меѓу израелските сили и палестинските екстремисти, пишува „Гардијан“.Борбите продолжуваат повеќе од 24 часа. Преку 450 проектили беа истрелани од Појасот Газа во Израел, а израелската армија порази повеќе од 200 цели во Газа. Најмалку двајца Израелци и осум Палестинци загинаа. Премиерот Бенјамин Нетанјаху и нареди на армијата да ги засили нападите.

– Остро го осудуваме израелскиот напад врз канцеларијата на агенцијата Анадолија во Газа, напиша Ердоган на Твитер.

Тој се закани дека Турција и Анадолија ќе продолжат „да го информираат светот за израелскиот тероризам и злосторствата во Газа и во другите делови на Палестина и покрај овие напади“.

Израелската армија соопшти дека во саботата бомбардирала зграда во Газа, во која имало канцеларии на военото разузнавање на Хамас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Трпе ќарил некоја плавуша.
И после добриот секс, на плавушата и текнало:
- А бе да не имаш сида?
- Не, а што ти текна?
- Не би сакала пак да добијам!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1556.- Во Рим свечено е осветено грандиозната...
1606.- Роден е Харменсон ван Рајн Рембрант,...
1904.- Во Бадевалер умре Антон Павлович Чехов,...
1944.- Во Штип бугарските фашисти ја убија Вера...