Поднесена тужба поради загадување по пожарот во катедралата Нотр Дам

Француското здружение Робин Худ, кое претходно предупреди на можноста од загадување од олово по пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, поднесе тужба против непознат сторител поради можноста од загрозување на здравјето, пишува весникот „Монд“.Здружението, по пожарот во април, предупреди на санитарна опасност, бидејќи во потпокривот на познатата катедрала изгоре речиси 400 тони олово, кое подоцна падна на површината и се прошири во облик на прашина внатре и околу објектот.

Организацијата смета дека властите не преземале соодветни мерки неопходни за соочување со опасностите на кои можат да бидат изложени работниците на градилиштето и станарите во околните згради.

Според наводите на информативната веб-страница Медијапар, концентрацијата на олово е околу 800 пати поголема од дозволенотоПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...