Северна Ирска: Нема да прифатиме да не отцепат од Британија

Најголемата политичка партија во Северна Ирска, Демократската унионистичка партија (ДУП), денеска соопшти дека нема да дозволи тој британски регион да биде принуден да ги прифати правилата на ЕУ по Брегзит.Официјални претставници на ЕУ и Ирска предложија дека еден од начините за излез од проблемот во преговорите за Брегзит е да се создаде „бекстоп“ само во Северна Ирска, со што би се усогласиле регулативите со членката на ЕУ, Ирска.

Но, Демократската унионистичка партија (ДУП) , чии десет членови на Парламентот ја поддржуваат конзервативната Влада на британскиот премиер Борис Џонсон, соопшти дека ќе ги прифати законите на ЕУ, само доколку Парламентот на Северна Ирска може да ги избере, што во минатото повеќе пати беше отфрлено од Ирска и ЕУ.

– Нема да прифатиме одвоени аранжмани кои ќе не отсечат од Велика Британија, изјави портпаролот на ДУП за Брегзит, Сами Вилсон, за Би-Би-Си Радио Улстер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...