Макрон и Конте: ЕУ мора да воведе нов систем за прием на мигранти

ЕУ мора да воведе нов, автоматски систем за прием на мигранти спасени во Медитеранот, изјавија лидерите на Италија и Франција, Џузепе Конте и Емануел Макрон.Италија долго се жали дека е оставена сама да се бори со стотици илјади мигранти кои го поминале морето во напорите да стигнат до Европа, потсетуваат светските агенции.

Тоа прашање доведе до тензии особено меѓу Рим и Париз, при што Италија се пожали дека француски невладини организации спасувале мигранти, но Франција не направила доволно за да помогне во нивното прифаќање.

– Јас не го потценувам она низ што помина Италија од 2015-та година. Таа исто така претрпе многу неправди и несогласувања, рече Макрон на заедничка прес – конференција со премиерот Конте во Рим.

Макрон додаде дека е уверен дека е потребен автоматски европски механизам за прием на мигранти.

Конте рече дека добил француска поддршка за систем за редистрибуција на мигрантите, што би значело дека Италија може да смета на тоа дека целата Унија од 28 нации автоматски ќе прифати удел од вкупниот број на сите новопристигнати мигранти откако ќе бидат спасени.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Доага Џејмс Бонд во Скопје и се запознава со еден стајлист...
--Бонд--Џејмс Бонд
--Геј--Сергеј…
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут...
1596.- Турската војска на султанот Мухамед ИИИ...
1764.- Во Париз умре Жан Мари Леклер, француски...
1817.- Роден е францускиот лексикограф и...