Меркел: Малку веројатно е дека ќе се постигне договор за Брегзит

Германската канцеларка Ангела Меркел му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека е „малку веројатно“ да се постигне договор за Брегзит, освен ако Велика Британија не ја остави Северна Ирска во царинска унија.Како што јавија западните медиуми повикувајќи се на извори во Берлин, Меркел истакна дека „Германија би можела да ја напушти ЕУ без никакви проблеми ако сака, но дека Велика Британија не би можела да го стори тоа доколку Северна Ирска не остане во царинската унија“.

Меркел, исто така посочила дека ЕУ има право на вето за излегување на Велика Британија од царинската унија.

Според западни медиуми, разговорот „поставил нов став што значи дека е невозможно да се постигне договор за Брегзит сега или во иднина“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...