Може да случи втора Сребреница ако Киев ја преземе контролата врз истокот на Украина

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека стравува дека националистите би можеле да ја повторат Сребреница ако Киев добие контрола над границата во Донбас без да обезбеди гаранција за заштита на своите жители.Тој ова го рече на состанокот на рускиот Совет за човекови права.

– Украинската страна секогаш го поставува прашањето – Дајте ни шанса да ги затвориме границите со војската. Замислувам што би се случило после тоа. Тоа би била Сребреница, рече Путин.

Тој додаде дека е познато како украинскиот претседател Володимир Зеленски разговара со националистите.

– Јасно е кој е таму силен. Што ќе се случи и кој ќе ги предводи тие националисти кога ќе влезат на таа територија без дадени гаранции за народот таму, рече Путин.

Според него, на вчерашниот состанок во Париз, тој и Зеленски се осврнале на тие прашања.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...