Постигнат договор за климатски неутрална Европа

Европските лидери на самитот во Брисел постигнаа договор за климатски неутрална Унија до 2050 година.

Маратонските разговори на претседателите на држави и влади од ЕУ, кои траеја до денеска по полноќ како приоритет го имаа договорот за постигнување нулта емисии на штетни гасови во земјите од Унијата.Планот за „климатски неутрална Европа“ веднаш го поддржаа 25 членки, додека Полска, Унгарија и Чешка своите потписи ги условуваа со дефинирање датум, трошоци и начин на декарбонизација.

Едно од прашањата околу кои се водела дискусија меѓу земјите ќленки е можноста поголемиот развој на нуклеарна енергија во Европа да ги замени енергетските извори кои најмногу ја загадуваат животната средина предизвикувајќи ефект на стаклена градина.

Освен разговорите за климата, лидерите на ЕУ брзо се согласија околу продолжувањето на европските санкции против Русија.

Во текот на вечерата во Брисел, лидерите го разгледаа и буџетот на ЕУ за следните седум години и го овластија претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел да „ги продолжи преговорите со цел финализирање на договорот за буџет“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Неискусна девојка го прашува момчето:
-Мили, какво ти е тоа испакнување на панталоните?
-Тоа е бубрег мила.
-Ох, толку сум загрижена за тебе. Да не имаш камен во бубрегот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1265.- Првпат е свикан англискиот Парламент со...
1327.- Англискиот крал Едвард Втори го принуди...
1649.- Заробениот крал Чарлс Први на крајот на...
1667.- По 13-годишните борби Русија ја порази...