Шпанија: Здравствените работници се 12 проценти од заразените

Во Шпанија околу 4.000 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус и речиси секој деветти заразен член на медицинскиот персонал го пријавил тоа, објави шпанската здравствена служба.–Имаме некои информации што не ни се допаѓаат, треба да ги ставиме под контрола, како што е фактот дека 3.910 здравствени работници се заразени, изјави шефот на здравствената служба, Фернандо Симон на прес конференција.

Во понеделникот, бројот на заболени во Шпанија, втората најтешко погодена земја во Европа, од Ковид-19 по Италија, беше 33.089. Ова значи дека здравствените работници сочинуваат 12 проценти од заразените.

Бројот на починати се искачи на 2.182, што е зголемување за 462 од неделата. Симон истакна дека 87 проценти од починатите имале 70 години или биле постари.

Шпанскиот вицепремиер, 62-годишниот Кармен Калво, вчера беше примен во болница во Мадрид поради респираторна инфекција. Владата соопшти дека ќе ги објави резултатите од тестот за коронавирус веднаш штом ќе пристигнат наодите.

Двајца шпански министри и сопругата на премиерот Педро Санчез од неодамна се позитивни на „Ковид-19“.

Во среда, шпанскиот Парламент треба да го одобри продолжувањето на вонредната состојба за дополнителни петнаесет дена, односно до 11 април.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...