Според истражувањата Германците се песимисти како никогаш досега

Според истражувањата, пандемијата на коронавирусот предизвика огромен песимизам кај Германците. Само 24 отсто од Германците со оптимизам гледаат на наредните 12 месеци, според истражувањата на „Аленсбах институт“ за „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“(ФАЗ).Во седум децении, колку што институтот редовно спроведува истражувања за расположението на граѓаните на Германија, односно нивниот поглед на иднината, вредноста никогаш не била пониска.

Изградбата на Берлинскиот ѕид во1961 година, две нафтени кризи во седумдесетите години, терористички напад на САД на 11 септември 2001 година, не предизвикаа толку песимизам како сегашната ситуација.

Најниска вредност на оптимизам е утврдена во 1950 година, со 27 отсто за време на војната во Кореjа. Друго истражување покажува дека во борба со коронавирусот две третини од Германците сметаат на натамошни ограничувања на личната слобода.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...