Во Германија стапката на невработеност зголемена за 13 проценти

Берлин, 30 април (МИА) – Стапката на невработеност во Германија се зголеми за 13,2 проценти во април, што е најголем пораст од 1991 година поради влијанието на новиот коронавирус, соопшти германското Министерство за труд.

Федералната агенција за вработување регистрираше 308.000 нови невработени, според првичните податоци, во однос на претходниот месец, достигнувајќи 2.644.000, а стапката на невработеност се зголеми до 5,8 проценти.

Делумна невработеност во Германија се бараше за 10,1 милиони вработени во 751.000 компании во март и април, поради кризата со Ковид-19, што е за трипати повеќе отколку во текот на 2009 година, според официјалните податоци објавени денеска.

„Ова е невидена бројка во споредба со последните децении, при што барањата надминуваат неколку пати повеќе од нивото на големата рецесија во 2008/2009 година, се наведува во соопштението на Федералната агенција за вработување. паг/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...