Франција: Апликацијата StopCOVID почнува со тестирање

Апликацијата за набудување на контакти StopCOVID во Франција е поставена да влезе во фазата на тестирање денеска, кога државата ќе почне да ги ублажува мерките за изолација. Тоа го најави министерот за дигитални прашања Седрик О.Министерот ја претстави апликацијата како клучен елемент на стратегијата на Франција за одбрана од коронавирусот, пренесува Гардијан.

-Нема ништо волшебно во врска со таа апликација, но не е ниту флертување со технологијата. Корисно е само ако е интегрирано во глобалниот здравствен систем“, напиша францускиот министер за платформата „Медиум“.

Многу земји ширум светот брзаат да развијат апликации за проценка на ризик од инфекции што треба да помогнат во изолирањето на оние кои може да ја шират болеста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...