ЕУ инвестира 75 милиони евра за развој на вакцина против Ковид-19

Брисел, 6 јули 2020 (МИА) – Европската Унија преку Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе даде заем од 75 милиони евра за развој на вакцини, меѓу кои и вакцината против Ковид-19 преку фармацевтската фирма КјурВак, јави дописничката на МИА од Брисел.

Заемот на ЕИБ има за цел да ја помогне изградбата на нова локација за производство во Германија. Досега Банката помогнала со над 300 милиони евра инвестиции за вакцини и третмани против Ковид-19, потсети Европската Комисија.

Првите резултати од истражувањата кои се спроведуваат во овој период се очекуваат наесен, најави КјурВак, и се надева дека до крајот на оваа година повеќе илјадници луѓе би требало да бидат вакцинирани. тм/гт/



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...