Тагесшау: Прасињата не можат да се заразат со коронавирус

Берлин, 7 јули 2020 (МИА) – По појавата на коронавирус во германската фабрика за преработка на месо „Тениес“, бројот на новозаразени во областа Гитерсло значително се намали во последните неколку дена. Социјалните медиуми објавија објаснување за тоа дека свињите се вакцинирани против коронавирус и затоа не можат да го пренесат новиот вирус на човекот.

„Дури и да имало ваква вакцина, таа не би била неопходна затоа што свињите се отпорни на новиот коронавирус Сарс-Ков-2“, пишува германскиот Тагесшау.

Научниците пред неколку месеци проучувале дали животните од фармите како што се кокошки, мисирки и свињи можат да бидат заразени со коронавирусот и притоа заклучиле дека свињите и кокошките не се подложни на зараза на новиот вирус.

„Во безбедни лаборатории, свињите биле заразени, а подоцна ги префрлиле со други кои биле без вирусот, таканаречени контактни животни. Истражувањата се извршени од три различни институции, но резултатот бил ист во сите три, дека ниту една свиња не е заразена. Ова важи и за птиците како што се кокошки, патки или мисирки“, додава Тагесшау. паг/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...