Вархеји: Европа потфрли во Сребреница, се соочуваме со нашиот срам

Брисел, 10 јули 2020 (МИА) – Еврокомесарот за проширување се обрати пред Европскиот парламент на комеморацијата на 25-годишнината од геноцидот во Сребреница, нарекувајќи ја ‘отворената рана’ на Европа, јави дописничката на МИА од Брисел.

Вархеји потсети дека два меѓународни судови го квалификуваа масакрот на осум илјади мажи од страна на српските босански воени сили геноцид и увери дека Европа не ги заборава ниту жртвите, ниту нивните семејства.

-Европа потфрли во Сребреница и сега се соочуваме со нашиот срам. Геноцидот останува отворена рана во срцето на Европа и продолжува да нѐ прогонува, продолжува да нѐ потсетува на нашата заедничка одговорност, наша обврска е да се сеќаваме на Сребреница за секогаш, наша должност исто така е да се осигуриме дека ќе биде донесена правда, рече еврокомесарот за проширување.

Сега е поитно од било кого одговорните за воени злосторства во Сребреница да се соочат со последиците на нивните дела, додаде Вархеји во име на Европската комисија и предупреди дека секаков историски ревизионизам е неприфатлив.

За ЕК, помирувањето во регионот на западниот Балкан мора да биде приоритетен, и реториката на омраза е неприфатлива. тм/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: На регионалниот патен правец Р2431 Штип - с.Аргулица - Плачковица (детско...
Верски календар
На денешен ден
1624.- Францускиот крал Луј Тринаесетти го...
1826.- Умрел францускиот лекар Рене Теофил...
1863.- Во Париз умрел Ежен Делакроа, француски...
1899.- Во Лентостаун, во близина на Лондон, се ...