Конте: Продолжувањето на вондредната состојба не значи и карантин

Италијанскиот премиер Џузепе Конте во денешното обраќање пред членовите на Долниот дон на италијанскиот Парламент, изјави дека не се точни вестите оти продолжување на вонредната состојба од 31 јули до 15 октомври, значи и карантин.

Тој ги повика тие кои се против владиниот предлог да се јасно да се изјаснат, а не да и приговараат на Владата за намера што не постои.

– Предлогот на Владата за продолжување на вонредната состојба се заснова на организациски и оперативни барања, а не затоа што некој сака да ја искористи или иструментализира ситуацијата, посочи Конте.

Тој индиректно ги обвини опозициските партии дека „создаваат конфузија помеѓу граѓаните и го нарушуваат угледот на Италија во светот“.

– Не е точно дека продожувањето на вонредната состоба значи продолжување на карантинот, наведе Конте.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...