Конте: Правиме сè за да избегнеме карантин

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денеска изјави дека карантинот не е прв избор на неговата Влада, бидејќи тоа ќе има сериозни економски последици за земјата и ќе значи дека Владата нема стратегија за излез од кризата.

Во интервју за весникот „Ла Стампа“, премиерот Конте рече дека Владата е свесна дека ситуацијата е тешка, а понекогаш и критична, дека тие знаат дека болниците се под голем притисок, но дека сè уште прават се за да избегнат целосно затворање.

– Очекувам дека резултатите од последните мерки на Владата ќе бидат видливи во наредните денови и дека кривата на заразата ќе се забави, рече премиерот Конте.

Тој ги повика граѓаните на трпеливост, да се придржуваат до мерките за заштита и потврди дека Владата работи на нов пакет мерки за економски најзагрозените од пандемијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Еден ден се изгуби жената на поглаварот и ние ја најдовме. Тој ни даде да и се качиме по еднаш. Другиот ден се изгуби жената на врачот, ние ја најдовме и тој ни даде да и се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по влажни патишта, а на некои повисоки места ина остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на ЈП „Македонија...
Верски календар
На денешен ден
1500.- Шпанскиот морепловец Висенте Ханес Пинсон...
1531.- Португалија ја зафати катастрофален...
1788.- Британски бродови со првите доселеници од...
1823.- Умре англискиот лекар Едвард Џенер,...