Лавров: Москва ќе гради односи во согласност со санкциите на САД

Москва, 23 декември 2020 (МИА) – Москва ќе ги земе предвид новите антивирусни санкции наметнати од Соединетите Американски Држави при градењето на своите врски со Вашингтон, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Сето ова ќе го имаме предвид во одредени ситуации во врската со водење бизниси со Соединетите држави, кои во целост се покажаа како несигурен партнер, а исто така, ова ќе го земеме предвид во голема мера, изјави Лавров.

Тој посочи дека најновите санкции на САД против Русија и Кина ја потврдуваат стратешката политика на Вашингтон за нелојална конкуренција.

– Акциите на Вашингтон ја одразуваат американската стратегија да се обиде максимално да ги запре конкурентите на светските пазари и да се поттикне нелојална конкуренција, што грубо ги крши правилата на Светската трговска организација, додаде Лавров. паг/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...