ЕУ: Пресудата против Навални е неприфатлива и политички мотивирана

Шефот на ЕУ дипломатијата, Јосеп Борел, се огласи попладнево во име на сите 27 земји членки на Унијата со остра осуда за затворската казна изречена против Алексеј Навални.-Европската Унија ја осудува одлуката на руските власти да го казнат господинот Навални и смета дека ова е неприфатливо колку што е и политички мотивирано, и е спротивно на обврските на Русија кон меѓународните и човековите права, порача Борел преку писмено соопштение.

Опозиционерот Алексеј Навални вчера беше осуден на две години и осум месеци затворска казна, неколку недели откако побегна од Русија за Германија на лекување, откако беше отруен со хемиски агенс.

Европската Унија бара веднаш и безусловно ослободување на Алексеј Навални и на сите други осудени опозиционери на режимот на Владимир Путин кои беа уапсени затоа што протестираа на улица.

-Овие настани потврдуваат дека се стеснува просторот за опозицијата, граѓанското општество и независните гласови во Руската Федерација, смета ЕУ. Прашањето е ставено на дневниот ред на министрите за надворешни работи на ЕУ кој ќе се одржи за неколку дена и на кој ќе се разговара за санкции против Москва.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...