Почнува судењето на Навални за клевета

Во Русија денеска треба да почне судски процес за клевета на опозиционерот Алексеј Навални, кој на 2 февруари беше осуден на 32 месеци затвор за кршење на претходната условна казна, додека беше на лекување во Германија откако беше отруен од нервен агенс Новичок.Судот денеска ќе се осврне на обвинението против Навални за ширење „навредливи“ информации против ветеран кој го поддржа уставниот референдум со што се зголемија овластувањата на претседателот Владимир Путин.

Навални се соочува со парична казна до пет години затвор за тој случај.

Денешното судење ќе се одржи додека високиот претседател на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел е во Москва.

Предвидено е Борел денеска да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...