Лавров: Западот сака да ја претвори Русија во пријатен терен за своите интереси

Западот сака да ја претвори Русија во „послушна“ и пријатна територија за остварување на сопствените интереси и тие напори ќе се зајакнуваат уште повеќе, изјави во своето обраќање рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по повод Денот на дипломатијата.– Сите обиди на Русија да биде независна, да го спроведува своето право на независна надворешна политика, на заштита на меѓународното право, се соочуваат со се пожестоко спротивставување на оние наши западни колеги кои сакаат да нè направат во голема мерка послушни. Тие сакаат да нè натераат да се согласиме со нивните прилично сомнителни толкувања на универзалните вредности, кои тие самите ги наметнуваат и се спротивни на руските културни традиции, нагласи Лавров.

Според него, Западот сака да ја користи Русија како пријатна територија за остварување на своите интереси во областа на безбедноста, економијата и општествено-политичкиот живот.

Лавров нагласи дека силата, знаењето и искуството на руските дипломати треба да се активираат во насока на постојан развој на надворешната политика на земјата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...