ЕК почнува програма за анализа на мутациите на новиот коронавирус

Европската комисија утре почнува програма за проучување на мутациите во новиот коронавирус, јавија француски медиуми повикувајќи се на нејзиниот претседател Урсула фон дер Лајен.Таа ј објави информацијата во интервју за денешниот број на весникот Ле-з-еко.

Наречена „ХЕРА инкубатор“ (Health Emergency Response Authority Incubator), програмата „ќе обедини лаборатории, здравствени власти, научници и Европската комисија“, изјави фон дер Лајен за францускиот економски дневен весник. Таа истакна дека за програмата ќе бидат издвоени „сериозни средства“, но не ги спомна точните износи.

„Tие мутации многу нe загрижуваат“, призна претседателот на ЕК.

„Паралелно со напорите за (добивање на потребните дози на) тековни вакцини, таа ја истакна потребата да им се помогне на компаниите да развијат капацитетi за производство на втора генерација (вакцини)“.

Брисел веќе ја изрази својата намера да формира нова Европска агенција за одговор при итни случаи (ХЕРА) за борба против идните пандемии и подобра координација меѓу земјите-членки на ЕУ.

Во интервјуто, Урсула фон дер Лајен повика на „посистематско партнерство меѓу лабораториите, со контролирана размена на лиценци“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...