Пентагон повторно нагласи дека Русија е закана за сите во НАТО

Русија претставува закана за сите сојузници на НАТО, но во исто време Вашингтон очекува да работи со Москва, каде што постои заеднички интерес, изјавил на брифинг висок американски воен претставник, јавија американски медиуми.Според него, американските власти планираат намера да разговараат за темата Русија на видеоконференција на министрите за одбрана на Алијансата, на која ќе присуствува шефот на Пентагон Лојд Остин.

– Првата сесија на состанокот на министрите за одбрана ќе се фокусира на Алијансата, на силата на спречување и одбраната, и мислам дека тоа е неразделно поврзано со начинот на кој ја перципираме Русија, објасни тој.

– Сосема е очигледно дека Русија претставува закана за сите сојузници на НАТО, вклучително и САД … Тие користат воена сила за да ги постигнат своите цели, рече друг портпарол на брифингот, според прес-службата на Пентагон.

Според него, САД „постојано биле сведоци на примери за тоа како Русија се обидува да ги наруши безбедноста и стабилноста“.

Тој истакна дека Вашингтон има намера да соработува со Москва во области од заеднички интерес.

– Оваа администрација веќе јасно стави до знаење дека ќе работиме со Русија за развој на нашите сопствени интереси, истовремено држејќи ги одговорни за нивните непромислени и агресивни активности. Затоа, со нетрпение очекуваме да разговараме за ова со нашите сојузници оваа недела, изјави претставникот на Пентагон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...