Русија: Немаме доволно вакцини за сите што сакаат да ги купат

Официјална Русија не остана должна никому за барањето за купување вакцини, но во моментов нема капацитети да се прифатат сите барања, изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.Тој го коментираше барањето на претседателот на Чешка Милош Земан да купи вакцини Спутник V од Русија, пренесе ТАСС.

– Русија внимателно реагира на секое барање и се обидува да обезбеди што е можно повеќе вакцини на земјите кои се соочуваат со недостиг на дози. Имаме премногу барања, а нашите производствени капацитети не се толку големи за да ги прифатиме барањата на сите, објасни ПесковПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...