Анкета: 58 отсто од Германците би се вакцинирале со Спутник В

Повеќе од половина од германските граѓани (57 проценти) изразиле подготвеност да се вакцинираат со руската вакцина Спутник В против коронавирус, доколку е одобрена за употреба во Европската унија и Германија. Ова го покажуваат резултатите од анкетата спроведена од Институтот Форс за медиумската група РТЛ.Според истражувањето, учеството на оние кои биле подготвени да се вакцинираат со таа вакцина е 45 отсто на почетокот на февруари.

Во исто време, 44 проценти од испитаниците не сакаат да се вакцинираат со АстраЗенека.

Истражувањето исто така покажува дека 69 проценти од Германците сакаат да се вакцинираат против Ковид-19.

До 10 проценти сакаат да почекаат некое време пред да се одлучат за вакцинација, а осум проценти воопшто не сакаат да го сторат тоа. Во анкетата учествувале 1.001 испитаник.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...