Германија независно од ЕУ ќе преговара за набавка на „Спутник В“

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, денеска соопшти дека Германија, во билатерални разговори со Русија, без разлика на позицијата на Европската унија, ќе обезбеди купување на вакцината „Спутник В“.-Им соопштив на моите колеги од Европската унија, откако Европската комисија синоќа одлучи дека нема да потпише договор за испорака на вакцината „Спутник В“, дека Германија билатерално ќе преговара за оваа вакцина, рече Шпан за ВДР.

Министерот, истовремено, кажа дека Русија мора прво да исполни два услова. Едниот е поврзан со испораката на дополнителни податоци до Европската агенција за лекови (ЕМА), за „Спутник В“ да може да добие дозвола за употреба во Европската унија. Вториот услов се однесува на брзината на испораката на вакцината.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Отишол Трпе да купи таксени марки во трафика и ја прашува продавачката:
- Имате ли таксени марки од пет денари?
- Да!
- А колку чинат?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1514.- Умре италијанскиот архитект Донато...
1689.- Англискиот кралски пар Вилијам Трети...
1713.- Потпишан е Утрехтскиот мир меѓу...
1755.- Роден е англискиот хирург и палеонтолог...