Зеленски: Кој ја сака Русија, нека оди таму!

Украинскиот претседател, Владимир Зеленски, денеска изјави дека Донбас „никогаш нема да биде руска територија“ и им порача на оние што ја сакаат Русија и сакаат оваа област да стане дел од неа „да бараат место за себе во Русија“.-Ако некој денеска живее на територијата на привремено окупираниот Донбас и мисли дека„ нашата работа е исправна, дека треба да бидеме заедно со Русија, ние сме Руси, мислам дека е голема грешка да остане и да живее во Донбас. Тоа никогаш нема да биде руска територија , рече Зеленски во интервју за ТВ Дом.

Украинскиот претседател им порача на оние кои ја сакаат Русија, и тие целиот свој живот го поминаа во Украина, но сметаа дека Русија треба „ во името на нивните деца и внуци да отидат и да бараат место во Русија“, пренесуваат руските медиуми.

Тој тврди дека е точно бидејќи „без Украина, нема да има цивилизација на таа територија“.

-Украина ќе се развива, ќе се гради, и во таков Донбас – окупиран, одделен – никогаш нема да има развој. Но, ако сметате дека Донбас е Украина, ако го почитувате тоа знаме, украинскиот јазик, ако сметате дека сте Украинци, тогаш останете таму, издржете. Во секој случај, таа територија ќе биде ослободена од окупација, рече Зеленски.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...