Три слободни денови за секој вакциниран во Русија

Работодавачите во Русија мора да бидат обврзани да им обезбедат на вработените три слободни денови по секоја фаза на вакцинација против коронавирусот, соопшти Институтот за социјални истражувања и развој на граѓански иницијативи.Иако Русија беше прва во светот што се пофали дека развила вакцина против коронавирусот, вакцинацијата во Федерацијата е екстремно бавна. Досега, само 27 отсто од Русите се целосно вакцинирани со две дози. За споредба, во Западна Европа процентот надминува 70.

– Во врска со масовната вакцинација против коронавирусот, која во моментов е во тек во Русија, ве молиме разгледајте ја можноста за воведување обврска за работодавачите да им обезбедат на сите вакцинирани работници три задолжителни платени слободни денови, изјави Максим Петунин, директор на институтот.

Петунин објаснува дека со нормална реакција на телото од покачување на температурата, подобро е вакцинираното лице да остане дома.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Полицаец на работа на стадион, за време на утакмица се туфка ли туфка, па на крај изнервиран станува и вика:
- Па добро бе мајку му стара, не може ли да ќутите и да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1791.- Роден е Мајкл Фарадеј, англиски физичар и...
1792.- Во екот на војната со контрареволуцијата...
1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн...
1933.- Во Париз почна Светскиот младински...