Во Британија започнува вакцинацијата со трета доза

Во Велика Британија од денеска започнува вакцинацијата против Ковид 19 со трета доза.Покани за трета вакцина ќе бидат испратени до околу 1,5 милиони луѓе во Англија. Овие акции се дел од програмата на британската Влада за подобрување на имунолошкиот систем на медицинските лица и најранливите Британци.

Министерот за здравство Саџид Џавид изјави дека бустер дозите се важен начин за контрола на коронавирусот пред почетокот на зимата.

Трета доза ќе им биде понудена на деветте приоритетни групи, кои вклучуваат здравствени и социјални работници, оние кои живеат и работат во домови за стари лица и речиси сите постари од 50 години. Исто така, трета доза ќе им биде понудена и на помладите луѓе кои спаѓаат во ризична група.

Оваа доза ќе им се даде само на оние кои ја примиле втората доза пред најмалку шест месеци.

Се препорачува третата доза биде од „Фајзер“, без оглед на претходната вакцина, но како алтернатива може да се користи половина од дозата на „Модерна“.

Во тек се кампањи за бустер вакцините во останатиот дел од Обединетото Кралство – Шкотска, Велс и Северна Ирска. Здравствените власти велат дека наскоро се очекува да започне вакцинацијата на децата на возраст од 12 до 15 години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...