Џонсон: Односите со Франција се силни и покрај гневот на Париз

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека односите меѓу неговата земја и Франција се многу силни, пријателски и неуништливи и покрај гневот на Париз поради новиот договор САД-Велика Британија-Австралија.Франција ја откажа средбата меѓу министерката за одбрана Флоренс Парли и британскиот колега Бен Валас што требаше да се одржи оваа недела, бидејќи договорот предизвика тензии меѓу Франција и главните сојузници.

„Нашата љубов кон Франција е неизбришлива“, им рече Џонсон на новинарите на пат за Њујорк на Генералното собрание на ОН.

Соединетите Американски Држави, Австралија и Велика Британија минатата среда објавија формирање големо партнерство во индо-пацифичката зона за спротивставување на Кина, што вклучува испорака на подморници со нуклеарен погон во Австралија.

Првата последица на тој договор е одлуката на Австралија да го раскине големиот договор со Франција за набавка на конвенционални подморници, што предизвика огорченост во Париз.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...