ЕУ ќе задржи минимално присуство на терен во Авганистан

Министрите за надворешни и европски прашања на ЕУ утрово усвоија заклучоци за Авганистан, откако САД ја напушти оваа земја минатиот месец, ЕУ сака да задржи “минимално“ присуство на терен, јави дописничката на МИА од Брисел.Додека во Брисел се состануваат министрите за европски работи во рамките на Советот за општи работи, министрите за надворешни работи под водство на шефот на ЕУ дипломатијата во Њујорк исто така разговараат за глобалните предизвици пред кои е исправена Европската Унија.

Министрите во Брисел ги одобрија усогласените заклучоци за Авганистан со заложба да продолжат да ги поддржуваат мирот и стабилноста за авганистанскиот народ. ЕУ се соочува со фактот дека ситуацијата во оваа земја, од која си заминаа американските сили, сега претставува огромен предизвик за Европа како и за целата меѓународна заедница и бара силна соработка и координација со сите партнери, најмногу со Обединетите Нации.

Односите со талибанската влада ќе бидат предмет на условена политика, ЕУ ќе инсистира на пет клучни услови за да соработува со талибанците, меѓу овие услови се и правата на жените, кои се една од најголемите преокупации на ЕУ, се вели во заклучоците.

Поради ова, ЕУ сака да задржи минимално присуство во Кабул зависно од безбедносната ситуација.

Од Њујорк, шефот на ЕУ дипломатијата, Јосеп Борел, изјави дека не сака да дава детали за присуството на ЕУ за да се заштити безбедноста на ЕУ и капацитетот за доставување хуманитарна помош до авганистанскиот народ.

-Добро е што имаме начини и средства да бидеме во контакт со авганистанската Влада. Да бидеме во контакт. Да бидеме јасни: да се биде во контакт не значи ништо што претставува формално признавање или легитимитет за техничката влада, изјави Борел, одговарајќи на критиките дека ЕУ се подготвува да го признае владеењето на Талибанците.

За ЕУ е важно да обезбеди сигурно заминување на нејзините граѓани од Авганистан како и за Авганистанците кои сакаат да заминат.

Заклучоците предвидуваат иницирање на регионална платформа со соседите на Авганистан за да се избегнат негативни последици во регионот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува човек во кафич и му вика на шанкерот:
- Дај ми две дупли вотки.
- Ти изгледа си имал многу тежок ден, а?
- Абе остај, открив дека постариот брат ми е педер.
Доаѓа...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...