Франција ќе дава засилувачка доза од анти-ковид вакцината на сите лица над 18 години

Француските здравствени власти предложија проширување на аплицирањето на засилувачката доза на анти-ковид вакцината на сите лица над 18-годишна возраст, и тоа пет месеци по целосната вакцинација.Владата пред само шест дена го прошири администрирањето на третата, бустер доза за лица над 40 години, шест месеци по целосната вакцинација, а денеска таа мерка дополнително ја прошири на сите лица над 18 години.

Соопштението беше објавено непосредно пред најавеното обраќање на француската министерка за здравство, Оливија Веран, која ќе зборува за новите мерки на Владата во моментот кога земјата ја зафати петтиот бран на епидемијата, кој, како што изјави, се шири со „молскавична“ брзина.

Владата одлучи да го забрза давањето на бустер доза поради повторното ширење на епидемијата „посилно од очекуваното“.

Владата во Париз верува дека „загрижувачкиот епидемиолошки контекст го оправдува забрзувањето на кампањата за вакцинација и скратувањето на периодот меѓу првата вакцинација и засилувачката доза“, соопшти Високата здравствена администрација (HAS).

Одлуката се заснова на проекциите на Институтот Пастер, кој смета дека притисокот врз болниците ќе се намали доколку се примени бустер доза за сите постари од 18 години, во пократок период после целосната вакцинација. Според здравствената управа, намалувањето на притисокот врз болниците е 39 отсто доколку бустер дозата се прими шест месеци по последната доза, а надминува 50 отсто доколку се прими по пет месеци.

Се наведува дека основаноста на оваа стратегија се гледа и во податоците од студиите во реалниот живот во Израел.

Исто така, се посочува дека од клучно значење е да се продолжи со вакцинирање на лицата кои сè уште не се вакцинирани, како и строго да се почитуваат другите мерки кои се воведени за борба против ширењето на заразата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто нема жени астронаути?
- Може ли да замислиш шест жени во една соба, а да носат иста облека?

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против СИДА-та
- Национален празник на Романија
1135.- Умре англискиот крал Хенри I, младиот син...
1455.- Умре италијанскиот вајар Лоренцо Гиберти,...