Макрон: Франција не планира да воведе анти-ковид тестови за патниците од ЕУ

Франција не планира да воведе тестови против ковид за патниците кои доаѓаат од други земји на Европската унија (ЕУ), изјави францускиот претседател Емануел Макрон.Иако се воведени тестови за патниците кои доаѓаат надвор од ЕУ, Франција не планира да воведе тестови во рамките на Унијата, бидејќи се залага за правилно функционирање на заедничкиот простор, изјави синоќа францускиот претседател по состанокот на Европскиот совет во Брисел.

Макрон зборуваше за ПЦР тестовите, но неговата изјава се однесуваше и на тестовите за антигени, соопшти Елисејската палата.

Некои европски земји, како Ирска, Португалија, Италија и Грција, бараат од патниците од другите европски земји, дури и кога се вакцинирани, да покажат негативен тест за Ковид-19.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој ранет терорист го однеле во болница со тешка рана во пределот на срцето. Типот преживеал, а докторите се собрале околу него и се чуделе каков медицински феномен е.
- Добро...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1516.- Умре шпанскиот крал Фердинанд Втори и...
1719.- Со обединувње на Вадуц и Шеленберг...
1744.- Умре италијанскиот филозоф, историограф и...
1783.- Во Гренобл е роден Мари Анри Бејл, познат...