Британско разузнавање: Русите преместија подморници од Крим, се плашат да не бидат нападнатиЛондон, 20 септември 2022 (МИА) – Британското Министерство за одбрана објави нов дневен извештај од нивните разузнавачи за ситуацијата во Украина во кој се осврна на руската Црноморска флота.

– Командата на руската Црноморска флота речиси сигурно ги преместила своите подморници од класата KILO од матичното пристаниште Севастопол на Крим во Новоросијск во Краснодарскиот крај, јужна Русија, пишуваат Британците.

– Ова е многу веројатно поради неодамнешната промена на нивото на безбедносна закана во светло на зголемените украински напади со долг дострел. Во последните два месеци беа нападнати седиштето на флотата и нејзиниот главен аеродром, забележуваат Британците.

Според нив, една од главните мотивации на Путин за анексија на Крим во 2014 година била токму можноста таму да ја задржи руската флота. Сепак, додаваат дека безбедноста на таа флота сега е директно загрозена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...