Путин прогласи четири украински провинции за дел од Русија

Русија прогласи четири украински провинции за дел од Руската Федерација, изјави претседателот Владимир Путин.Рускиот претседател нагласи дека „луѓето од окупираните региони во Украина се наши граѓани засекогаш“.

Путин им се обрати на граѓаните од регионите Керсон и Запорожје и Доњецка и Луганска република.

„Се одржаа референдуми. Гласовите се пребројаа и народот одлучи, без никакво сомневање. Денеска ќе потпишеме договори за анексија. Прогласена е волјата на милиони луѓе“, рече Путин, додавајќи дека нивното неотуѓиво право е основно историско единство.

„Овие луѓе ја чуваат својата љубов кон Русија со години и тоа никој не може да им го одземе“, рече тој. Владимир Путин повика на едноминутно молчење за оние кои се борат во како што ја нарекува „специјалната воена операција“.

Тој нагласи дека луѓето што живеат на припоените територии сега се дел од Русија.

„Запомнете дека луѓето од Керсон, ДНР, ЛНР и Запорожје стануваат руски државјани засекогаш. Властите во Киев треба да го сфатат овој израз на волја со голема почит“.

„Тоа е единствениот начин за мир и Русија ќе ја заштити својата земја со сите средства што ги има за да обезбеди безбеден живот за нашиот народ. Русија ќе ги обнови урнатите градови и села и ќе ја развие инфраструктурата, здравството и образованието“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...