Речиси две третини од Германците трошат помалку поради рекордната инфлација

Речиси две третини од потрошувачите во Германија трошат помалку пари поради рекордната инфлација, соопшти денеска Федерацијата на организации на германски потрошувачи.– Речиси две третини од испитаните лица, трошат помалку пари поради инфлацијата, а уште 20 отсто веруваат дека во иднина ќе мора да ги намалат трошоците, информираше претседателката Рамона Поп.

Најголемото мнозинство, 61 отсто од нив, штеди кога е во прашање купувањето намирници, а 56 проценти штедат при купување облека и чевли.

Поради растот на малопродажните цени, една третина од испитаниците помалку го користат сопственото возило. Една третина од испитаните луѓе посочија оти и помалку користат авионски превоз поради зголемените цени.

Инфлацијата во октомври изнесуваше 10,4 отсто, а на рекордот најмногу влијаеше зголемувањето на цените на енергенсите.

Прехранбените производи во просек поскапеа за 20,3 проценти. Во споредба со октомври минатата година, најмногу поскапе маслото за јадење, 49,7 отсто, млечните производи и јајцата, 28,9 проценти, па лебот и производите од жито, 19,8 отсто.

Најголем скок на цените во енергетскиот сектор е забележан кај природниот гас. Тој е за 109,8 отсто поскап, отколку во истиот период лани. Во просек, горивото за автомобили е поскапо за 22,3 проценти.

Истражувањето на Федерацијата на организации на германски потрошувачи покажа и дека потрошувачите се подготвени да ги променат нивните навики на купување, доколку тоа придонесе до забавување на климатските промени.

Се покажа и дека 75 проценти од испитаниците се подготвени да ја носат подолго облеката што веќе ја имаат, наместо да купуваат нова. Од нив, 45 отсто изјавија оти ќе се откажат од купување нови електронски уреди, доколку може да се поправат старите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето: Тато, види имам температура 38.
Таткото: Ништо не е тоа бе сине. Сум имал јас 50, па и 60 еднаш.
Мајката: Не го лажи детето бре, знаеш дека не може да имаш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден за борба против корупцијата.
1594.- Роден е шведскиот крал Густав Втори...
1608. - Во Лондон е роден Џон Милтон, англиски...
1638.- Во Дубровник умре Иван Гундулиќ, хрватски...